تبلیغات
******❤به وبلاگ لیقوان خیلی خیلی خوش آمدید حتما لبخند که بر لبانتان است ܓ✿ ܓ✿ ܓ✿ ****❤❤❤ **** ******::::lighvan web ****
وبلاگicon
log
. ..:::سلام لطفا با لبخند وارد شوید::::... - دره بهشت روی زمین لیقوان

لیقوان بزرگترین روستای تاریخی آذربایجان شرقی


یکی از زیباترین، پرجمعیت و بزرگترین روستاهای آذربایجان شرقی که در دره ای با صفا و دامنه کوه های سهند واقع شده است روستای تاریخی لیقوان می باشد.
این روستا که یکی از روستاهای آذربایجان شرقی است، در 36 کیلومتری جنوب تبریز  در دامنه کوه سهند قرار گرفته است که پس از گذر از روستاهای هروی و بیرق روستای لیقوان که منطقه  تاریخی و خوش آب و هوا است واقع شده است.


 طبق نوشته محققان و مورخان تاریخی  سابقه تاریخی روستای لیقوان به قبل از اسلام بر می گردد،روستای تاریخی لیقوان که درزبان محلّی "لوان" یا "لیوان"  می گویند،به استناد شواهد تاریخی،سکونت در لیقوان قدمتی دیرینه دارد و این روستا  ازمجموعه دره های سهند که همیشه آب های گرم آن جاری بوده شکل گرفته است. این روستا در مکانی بن بست قرار گرفته که بعد روستا در قسمت جنوبی این منطقه بزرگترین مراتع برای چرای گوسفندان و دره ای بزرگ که به اصطلاح محلی به آن ممد دره می گویند برای زندگی ایلات و عشایر است که در واقع این دره مرز روستا با ایلات  و عشایر این منطقه است. دره سبز لیقوان با آب و هوای کوهستانی و خنک و آب گرم معروفی که دارد، مهم ترین بهانه ای است که باعث شده به این منطقه لقب دره بهشت را بدهند.

آب گرم لیقوان که از تغییرات زیرزمینی و بقایای آتشفشان خاموش کوه های سهند به وجود آمده است،در مجموع چند رودخانه را تشکیل می دهد و در کنار همین رودخانه آب‌های گوارایی از دل زمین می‌جوشد که به دلیل شرایط اقلیمی یکی از بهترین و غنی‌ترین آب‌های معدنی این سرزمین است. در پای همین رودخانه چند کوه استوار و باصلابت نیز وجود دارد که همان رشته کوه‌های سهند است که نامش میان کوه‌های ایران‌زمین نگین سبزی است.


 با اشاره به اینکه لیقوان در کنار رودخانه مهران رود و کوه های سر به فلک کشیده سهند جا خوش کرده است،  پوشش گیاهی بی نظیر این منطقه و وجود گیاهان دارویی با خواص زیاد از جمله پونه، بابونه، قارچ و... منجر شده علاوه بر استفاده مردم محلی از این گیاهان دارویی از شیر گوسفندان این منطقه به دلیل استفاده از همین پوشش گیاهی پنیر سفید ، تمیز و خوشمزه ای به عمل بیاید که به صراحت می توان گفت در خاورمیانه بی نظیر است و شهرت پنیر لیقوان به دلیل همین خاصیت بی نظیر است.


 به دلیل این که دامداری در لیقوان رونق خوبی دارد محصولات لبنی باکیفیتی نیز تولید می‌شود که پنیر آن سرآمد همه محصولات است،  در سال صدها تن پنیر از شیر خالص گوسفندان محلی تولید می شود که به سراسر استان آذربایجان شرقی ، تهران وخارج از کشور صادر می گردد، همچنین طی چند سال اخیر جشنواره‌ای به نام «پنیر لیقوان» در روستای لیقوان برگزار می‌شود.

 از جمله مکان های دیدنی روستای لیقوان آب گرم( ایسّی سو)،در جنوب  روستا و در کنار رودخانه لیقوان چندین آبگرم کوچک و بزرگ به نامهای طوله سر، بارالی و باغچه قره وجود دارد که با پیوستن این سه رود کوچک رودخانه لیقوان شکل می گیرد که بنا به تجارب مردم در رفع بیماری های  پوستی ونارسایی‌های گوارشی مؤثراند.با توجه به این که تا نزدیکی آبگرم، راه آسفالت شده است، در فصل تابستان گروه کثیری از روستاییان و ایلات و عشایر منطقه، همچنین گردشگران غیربومی برای مداوا و استفاده از چشمه‌های معدنی ، اطراف آبگرم خیمه و خرگاه برپا می‌کنند. یکی از عجایب این منطقه در این است که در دو طرف رودخانه، آب گرم وجود دارد در حالی که از وسط آن ها رودخانه ی بسیارخنک و گوارای لیقوان می گذرد.

 دره لیقوان( لوان دره سی) یکی دیگر از جاذبه های این روستاست که به دلیل داشتن رودخانه و انواع چشمه ها و جنگل ها و درختان و طبیعت بکر، یکی از معروف ترین تقرّجگاه های اطراف تبریز و از مهمّ ترین قطب گردشگری استان به شمار می رود. این درّه در شرق روستای سفیده‌خوان قرار دارد. رودخانه‌ی لیقوان‌چایی با عبور از میان این دره باعث به وجود آمدن تفرجگاهی بسیار زیبا و نیز عمل‌آوری مرغوب‌ترین پنیر خاورمیانه شده است. حواشی لیقوان چای که از دامنه‌های شمالی رشته کوه سهند سرچشمه می‌گیرد،چشمه سارهای متعددی از دره‌های شرقی و غربی لیقوان به آن می‌پیوندد و رودخانه پرآبی را تشکیل می‌دهند، جریان رودخانه از جنوب به شمال است و اراضی روستاهای سفیده‌خوان،لیقوان،بیرق و هروی و... را آبیاری می‌کند. حواشی سرسبز این رودخانه تفرجگاه بهاری و تابستانی مردم تبریز و دیگر گردشگران است. کشتزارهای سرسبز و باغ‌های میوه هر ساله به خصوص در تابستان هزاران نفر از دوست داران طبیعت را به این دره باصفا جذب می‌کند.


خانه اربابی حاج احتشام الدوله(به زبان محلی: داش شمارت) ازمهم ترین جاذبه های تاریخی این روستا هستند

که توسط میراث فرهنگی مرمت شده،
و همچنین پل حاج ثاق لار  که از سنگ و چوب ساخته شده سال هاست که پل ارتباطی روستا با آن طرف رودخانه می باشد.

قبرستان لیقوان که مربوط به قرن هفتم هجری می باشد. سنگ نوشته هایی قدیمی فراوانی روی قبرها قرارگرفته است وجملات متعددی، به شکل ماهرانه روی سنگ ها حکّاکی شده است. البته این قبرستان هم مثل سایر قبرستان ها از دست سارقان و سودجویان در امان نمانده وبعضی از آثار باستانی آن را غارت کرده اند. این قبرستان یکی ازآثار ملی ثبت شده ی ایران است. که طی سالهای اخیر سازمان میراث فرهنگی استان جهت بازسازی آن اقدامات خوبی انجام داده است.

گذشته از گورستان قدیمی لیقوان،می توان از سایر آثار تاریخی روستا به بنای کاخ داش عمارت، پل حاج سالار،شیرهای سنگی اشاره کرد، همچنین مجسمه دو شیر سنگی هم اکنون در داخل حیاط مدرسه دخترانه وجلوی پایگاه مقاومت موجود است

 طبیعت بکر، کوه ها و صخره های هرمی و مخروطی شکل و تونل های سنگی دست ساز بی شمار زیر زمینی در این روستا وجود دارد، حفره ها ،غارها،آغل ها،اتاقک ها، تونل ها و دالانهایی در دل کوه ها و  خانه های مسکونی که از جنس سنگ کران است توسط مردان قدیمی و قوی پنجه ی لیقوان ساخته  شده  کاربرد فراوان دارند. در زمان قدیم مردم از دست یاغیان و چپاول گران در آن ها مخفی می شدند ولی امروزه بعضی از آن ها بعنوان انباری خصوصا نگهداری پنیر و بعضی هم محل نگهداری گوسفندان است. این غارها و دالان های سنگی در تابستان خنک و در زمستان گرم هستند.
.

با بیان اینکه این روستا حالت پلکانی دارد و جز روستاهای منحصر به فرد است است، از لحاظ معماری به دلیل اینکه بهترین زمینها به زمینهلای کشاورزی اختصاص داده شده است در قسمتهای صخره ای خانه های روستایی ساخته شده است که این امر منجر شده است تا این روستا جز روستاهای متمرکز استان محسوب شود که حالت پلکانی دارد.

 ساختمان اربابی حاج  احتشام الدوله نوع معماری قاجاری بود که اوایل انقلاب توسط برخی افراد تاحدی تخریب شده بود ولی طی سالهای اخیر توسط میراث فرهنگی استان بازسازی شده است.

روستای لیقوان از جمله پر جمعیت ترین روستاهای استان آذربایجان شرقی است که حدود 8 هزار نفر جمعیت دارد.

 روستای لیقوان یکی از مناطق مهم استان آذربایجان شرقی است ودارای بهترین آب و هوای و مناطق سرسبزی است که سالانه بسیاری از گردشگران رابه دلیل وجود این آب وهوا به سوی خود جلب میکند
 علاوه بر این آب وهوو امکان های گردشگری دیگر، سراسر دامنه ها و کوهستان های جنوب لیقوان بخصوص ارتفاعات سهند را مراتع و چمنزارها و گلزارها پوشانیده که این امر منجر توجه ویژه مسئولین شد که  طی 5 سال اخیر شهرک توریستی در این زمینه توسط اداره تربیت بدنی و سازمان گردشگری برای بازیهای زمستانی، کوه نوردی و ماهی گیری  راه اندازی شده است .

این روستا در کنار اهیمت تاریخی و توریستی ظرفیت سرمایه های گذاری و حمایت های بیشتر مسئولین را دارد تا با سرمایه گذاریهای بیشتر این منطقه را به یکی از بزرگترین و بهترین مکان های گردشگری و سرمایه گذاری استان آذربایجان شرقی تبدیل کند.
گفتنی است: جاده ارتباطی لیقوان( تبریز) از مسیر دروازه تهران شهر تبریز شروع می شود و بعد از گذر از شهر باسمنج و روستاه های هروی (هربی) بیروق (بره) به روستای لیقوان می رسد. این روستا یکی از بهترین آب و هوای را درآذربایجان شرقی دارا میباشد که با وجود توانمندیهایی زیست محیطی و اجتماعی واقتصادی  سالانه بسیاری از گردشگران را به دلیل وجود این آب وهوا به سوی خود جلب می کند.
.